סדנת זום
מושגים בסיסיים
בשוק ההון

על הסדנה

הסדנה הזאת פותחה במיוחד למי שמרגיש ומרגישה תחושה של חוסר הבנה בניהול כספים אישיים. 

איך תדעו אם הסדנה בשבילכם?

1. האם אתם מרגישים שצריך לחסוך כסף ולהשקיע אותו לעתיד אבל אין לכם מושג איך לעשות את זה?

2. האם אתם מרגישים שמדברים אליכם בשפה שאינכם מבינים? מושגים כמו ריבית, אינפלציה, תשואות, מניות, פנסיה, קופת גמל נשמעים לכם כמו סינית?

3. האם אתם חושבים שכדאי שהייתם יודעים משהו על כיצד להשקיע את חסכונותיכם בבורסה אבל בכלל לא מבינים איך זה עובד?

אם עניתם בחיוב על כל השאלות האלו, אז כנראה שאתם מאוד רוצים להבין אבל צריכים לקבל  הכשרה בסיסית. 

את ההכשרה הזאת בניתי במיוחד בסדנה הזאת עבורכם. 

מה תקבלו מהסדנה? תבינו ראשית איך לתעד את הכספים שלכם ולייעד כספים לחיסכון והשקעה. תבינו מה זה בורסה, איך היא עובדת, מה זה מניה, מה זה אגרת חוב, איך משתמשים בהם להשקעות, איך הם נכנסים למכשירים הפיננסים שבבעלותכם כגון קרן פנסיה, קרן השתלמות וקופות גמל. תכירו כלי חיסכון והשקעה לטווח הבינוני כמו קופת גמל להשקעה והשקעה במדדים, וכלי חיסכון לטווח ארוך כמו קרנות פנסיה וביטוח מנהלים. תלמדו על הטיות פסיכולוגיות שמפריעות בהשקעות ועוד.

הקלטות הסדנה יהיו זמינות למשתתפים באזור סגור באתר למשך חצי שנה.

הצהרת הגבלת אחריות: אין לראות בקורס המלצת השקעה, שכן המלצת השקעה ניתנת על ידי בעל.ת רישיון ייעוץ באופן המותאם למצב הפיננסי האישי והעדפות הסיכון. בסדנה זו אני מלמדת מושגים בסיסיים למי שרוצה להבין נושאים חשובים בהתנהלות כלכלית אישית.

מפגש מספר 1 – כלים לניהול כספי המשפחה

יום שלישי 8.11.2022 בשעה 20:30
אף פעם לא לימדו אותנו שום דבר שקשור בכסף. לא במערכת החינוך, לא באקדמיה, ולא בצבא. לא הסבירו לנו איך לקבל החלטות על כסף, לא הסבירו לנו איך לנהל כסף על פני זמן באמצעות הלוואות, חסכונות והשקעות, ולכן התחושה של רובנו היא שפועלים עם כסף בלי שיטה, והתוצאה היא שרבים ממשקי הבית לא מנהלים את הכסף באופן הטוב ביותר.

בשיעור הזה אסקור את הידוע לנו על שוק העבודה העתידי ואפשרויות הפרנסה, וכנגזר מזה, כיצד לקבל החלטות נכונות על ניהול כספנו על פני זמן. אתן כלי לניהול מידע על הכסף שלנו – תזרים המזומנים המשפחתי, ואסביר כיצד להשתמש בו כדי לקבל החלטות כלכליות. 

מפגש מספר 2: המושג הכי חשוב בניהול כספים – ריבית, ריבית דריבית ואיך בנק ישראל מחליט על הריבית

יום שלישי 15.11.2022 בשעה 20:30

אחד המחירים הכי חשובים שעלינו להכיר הוא הריבית, הלא היא מחיר הכסף. למה? אם יש לכם משכנתא, הלוואה רגילה, או חיסכון צמוד לריבית, הרי שהריבית קובעת כמה כסף יהיה לכם בסוף התקופה של ההלוואה או החיסכון. מהי הריבית? איך היא עובדת? כיצד בנק ישראל קובע עבורנו את הריבית מדי חודש בחודשו?

 

מפגש מספר 3: כל סוגי ההלוואות ואיך צריך להבין אותן

יום שלישי 22.11.2022 בשעה 20:30
שמעתם פעם את המושג הלוואת שפיצר? הלוואת בלון? הלוואת גרייס? בכל פעם שאנחנו נאלצים לקחת הלוואה הבנק שואל אותנו על אופי התשלומים איתם נחזיר את ההלוואה. בשיעור הזה נבין למה להלוואות שונות יש מבנה שונה, ומדוע בחירה במבנה ספציפי תלויה במצב הכלכלי שלנו ובמשאבים העומדים לרשותנו.

 

מפגש מספר 4: סוגי החסכונות וההשקעות ואיך צריך להבין אותן

יום שלישי 29.11.2022 בשעה 20:30

כדי לנהל את כספנו על פני זמן עומדות לרשותנו מספר אפשרויות. אנחנו יכולים לחסוך את כספנו, להשקיע אותו, ואף להשתמש בהלוואות כדי להגדיל את האפשרויות שלנו לשימוש בכסף.

בשיעור הזה אני אלמד את המידע הבסיסי והחשוב ביותר על שוק ההון, כלומר הבורסה. מדוע חשוב שנכיר את שוק ההון? פשוט כי כל המכשירים הפיננסיים – קרנות הפנסיה, קופות הגמל, קופות הגמל להשקעה, פוליסות החיסכון שכולנו משתמשים בהם משתמשים בכלים משוק ההון. 

 מה זה בכלל שוק ההון? איך חברות מגייסות כספים ולמה? נלמד על סוגי הגיוס השונים – דרך מכירת בעלות, כלומר מניות, או גיוס הלוואות, כלומר אגרות חוב. מה הקשר בין הפעילות של החברות בבורסה למכשירים הפיננסים שכולנו משתמשים בהם?

מה עלינו לדעת בבחירת מכשירים פיננסים המשתמשים בכלים משוק ההון? נדבר על דמי ניהול, מיסוי, נזילות, סיכון. נדבר על כיצד משווים בין הכלים הפיננסים.

מפגש מספר 5: כלים פרקטיים להשקעה – איך מבצעים מסחר באתרי הבנקים השונים, מה ההבדל בין אתרי הבנק לאתרי חשבון ההשקעות, וגם הטיות פסיכולוגיות בהשקעות

יום שני 5.12.2022 בשעה 20:30

במפגש זה נכנס לפרקטיקה של קנייה ומכירה של מניות בשוק ההון. נראה כיצד נראה אתר הבנק, איזה מושגים עלינו להכיר, ומה קורה כאשר קונים מניות. בנוסף נדבר על הטיות פסיכולוגיות שנמצא במחקרים רבים שהם מפריעות לאנשים לקבל החלטות רציונליות. כיצד להיות מודעים להן וכיצד אפשר להזהר מפניהן.

מפגש מספר 6: חיסכון פנסיוני לטווח ארוך

יום שלישי 13.12.2022 בשעה 20:30

מהם סוגי החיסכון הפנסיוני? מהי קרן הפנסיה? מהי קופת גמל? מהו ביטוח מנהלים? מה ההבדלים בין הכלים הללו? מה חשוב לדעת לגבי אופן פעולתם? 
מה ההבדל בין סוגי היועצים הפנסיונים השונים – משווק פנסיוני, סוכן פנסיוני, יועץ פנסיוני עצמאי? 

תשובות למשוב אנונימי על סדנה קודמת

סדרת ההרצאות הבסיסית היתה מעולה! עברה על הדברים בצורה ברורה מאוד, מקיפה, ונתנה בהחלט תחושה של ביטחון ונוחות.

ממליצה מאוד אפילו למי שלא מחפשת להשקיע אבל רוצה להבין יותר.

הסדנה של ד"ר יעל הדס מעשירה ומעניינת ומספקת ידע בסיסי (וקריטי!) בכלכלה בצורה נעימה ומובנת.

מומלץ לכל מי שמתעניינ.ת איך אפשר לקחת אחריות על העתיד הכלכלי שלה.

אני ממליצה מאוד על הסדנה של ד"ר יעל הדס. למדתי והרחבתי אופקים בתחומים חדשים עבורי בהרצאה מעניינת, ובקבוצה קטנה של נשים. אני ממליצה לכל חברותי המתעניינות בשוק ההון להצטרף להרצאות הבאות.

מי אני?

שמי ד"ר יעל הדס. אני מנהלת את הוצאת הספרים שוקן, ראשת התכנית לכלכלה בבית הספר הבינלאומי במרכז הבינתחומי הרצליה והשנה התחלתי ביוזמה עסקית חדשה – להנגיש ידע כלכלי (שכל כך חסר) לציבור.

האהבה הגדולה שלי היא לקחת תוכן מאוד טכני ומסובך בכלכלה ולתרגם אותו לחומר מעניין וקל להבנה. אני בעלת דוקטורט בכלכלה פוליטית וממשל מאוניברסיטת הרווארד, תואר ראשון ושני בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב ושנות הוראה רבות מאוד במוסדות מובילים בארץ ובעולם (הרווארד, אוניברסיטת תל אביב, המרכז הבינתחומי הרצליה וגם המכללה האקדמית תל אביב יפו).

הגעתי למסקנה שהמון תכנים כלכליים חיוניים לכל אחד לא נלמדים באופן מסודר ושיטתי בשום מקום. נכון שיש קורסים בכל מיני מקומות אבל החזון שלי הוא לצור ידע מסודר בתחום דרך הרצאות, ספרים ומאמרים שבו כל אחד שרוצה לדעת את מה שצריך כדי להתנהל בעולם המודרני יוכל להרחיב את ידיעותיו. את הידע הזה אני מרכזת באתר בשם "כלכלה לכל".

 

 

מספרים עליי

סדנה למתחילים שרוצים ללמוד מושגים בסיסיים בשוק ההון


סדנה בת שישה מפגשים
999 ש"ח
ניתן לשלם בשלושה תשלומים

הצהרת הגבלת אחריות: הסדנה מקנה הבנה של המושגים הבסיסיים בשוק ההון. אין לראות בנאמר בסדנה המלצת השקעה, שכן המלצת השקעה נעשית באופן פרטני על ידי בעל.ת רישיון ייעוץ בלבד, תוך בחינת המצב האינדיבידואלי של המתייעצת. אני מרצה לכלכלה המומחית להסברים של נושאים כלכליים באופן כללי ואין בידי רישיון ייעוץ ולכן כדי לקבל המלצות השקעה פרטניות אנא התייעצו עם בעלי רישיון ייעוץ.

×
×

עגלת קניות

ניוזלטר כלכלה לכל

הרשמו לקבל מגוון טיפים, מדריכים וחומרים בנושאי כלכלה